НОВИНИ
2022-06-07 13:01 Новини

В умовах повномасштабної війни не може йтися про чемпіонати з водного поло

«В умовах повномасштабної війни не може йтися про чемпіонати з водного поло. Вірю, що перемога України буде скоро і водне поло у майбутньому буде розвиватись швидкими темпами»,- президент Федерації водного поло Олександр Свіщов. 

 Медіацентр ФВПУ поспілкувався з президентом Федерації водного поло України – Олександром Свіщовим. Очільник ФВПУ поділився думками щодо проведення чемпіонату в умовах війни, а також розповів про плани федерації водного поло на найближчий час. 


  - 24 лютого в Україні розпочалась повномасштабна війна, всі українські міста масово почали обстрілювати росіяни. Де ви знаходились і як керівництво федерації почало допомагати ватерполістам з перших днів?

- Особисто мене війна застала вдома у Львові, з самого ранку усі активно включились у роботу. Телефонували до тренерів у Харків, Маріуполь, Київ і паралельно почали пропрацьовувати можливість евакуації дітей на захід України. У Львові знайшли місце, де могли б розташувати тимчасово переміщених дітей зі сходу країни, вдалось швидко знайти приміщення, а саме дитячий садок, аби діти були у комфортних умовах. Далі почали перемовини з європейськими федераціями, аби юних ватерполістів евакуювати в Європу і надати можливість для тренування. Хочеться подякувати одразу кільком європейським федераціям водного поло: Польща,Словаччина, Угорщина, Литва, Німеччина, Італія, Румунія, які одразу відгукнулись і надали умови для перебування дітей з України. На сьогоднішній день усі юні ватерполісти залишаються закордоном і тренуються, для них створено хороші умови проживання, а також є постійна можливість тренуватись у басейні.

 - Львів з початку вторгнення рф, залишається гуманітарним хабом, скільки вдалось вивезти дітей до Львова, а згодом закордон? 

 - Загалом, за цих понад три місяці, нам вдалось вивезти спершу до Львова, а потім закордон майже 200 дітей з різних куточків України. Найбільше ми допомагали дітям з Маріуполя, Харкова і Одеси. Багато дітей вивезли з Києва, там активно включилась місцева федерація водного поло, хочу подякувати їм за злагоджену і оперативну роботу. Уся ватерпольна родина працювала над евакуацією молодих ватерполістів і нам це вдалось. У важкий час для країни, ми продемонстрували, що ватерпольна родина є єдиною, яка працювала злагоджено, як єдиний механізм. 

 - Щодо старших ватерполістів, які виступають у чоловічій суперлізі, як вони допомагають ЗСУ, чи багато спортсменів пішли захищати країну на передову?  

 - Так, серед ватерполістів є дуже багато хлопців, які опинились у лавах збройних сил України або ж пішли служити в ТРО у своїх містах. Дуже багато хлопців з Києва боронять нашу країну на фронті, у Львові усі ватерполісти волонтерять і досі, хлопці ходять на нічні чергування і активно допомагають гуманітарним штабам у місті.

  - Позиція ФВПУ є категоричною і однозначною - російські ватерполісти не можуть брати участь у змаганнях на міжнародній арені?  

- У перші дні війни ми звернулись з офіційним листом до міжнародної федерації FINA з проханням виключити ватерпольні команди та збірні країн агресорів Росії та Білорусі. Їм не місце у великому спорті. Хочеться подякувати європейським федераціям, які підтримали наше рішення і міжнародна федерація - «FINA» підтримала нашу пропозицію виключити зі змагань росіян і білорусів.

  - Президія ФПВУ у онлайн режимі прийняла рішення достроково завершити суперлігу серед чоловіків і вищу лігу серед жінок. Розкажіть про деталі засідання, як виглядатиме найближчий чемпіонат України з водного поло?

 - Змагання чемпіонатів України з водного поло серед чоловіків і жінок в умовах війни неможливі. Багатьох гравців фізично немає у своїх містах, до прикладу, з Харкова усі спортсмени виїхали або з міста або ж пішли до лав ЗСУ. Команда Київської області у більшій мірі пішли захищати країну, десь 60 відсотків гравців є в силах тероборони або збройних сил, тренери з водного поло теж пішли у лави ЗСУ. Щодо Маріуполя там взагалі вкрай складна ситуація. Двоє ватерполістів загинули під час бомбардування, які здійснювали російські військові: Олександр Обедінський і Олег Голодніков. Мої співчуття родинам ватерполістів, які втратили своїх рідних та близьких. Щодо жіночої Вищої ліги ситуація теж складна. Основні бази це - Краматорськ, Дніпро, Харків, Київ - майже усіх дівчат немає в Україні, вони з початку агресії виїхали закордон.   

 - Олександре Юрійовичу, на Вашу думку, чи вдасться зберегти водне поло у Маріуполі та Харкові? - Ви знаєте, важке питання, складно дати оцінку на даний момент, адже війна ще триває. Сильні тренерські школи, які були у Маріуполі і Харкові, на сьогоднішній день не функціонують. Тим паче, що усі юні ватерполісти до 18 років залишили межі країни, зараз керівництво ФВПУ не може говорити про проведення чемпіонатів, адже у двох вищезгаданих містах немає навіть людей аби їх зібрати в одну команду і почати тренування, до прикладу, на заході країни. Зараз, мова про проведення чемпіонату України недоречна, адже зібрати усіх буде неможливо, поки триває активна фаза війни. Ми розуміємо, що в 2022 році розпочати чемпіонати України серед чоловіків і жінок не буде можливості.  


  - Чи розглядає керівництво ФВПУ варіант провести чемпіонат серед чоловіків закордоном чи, можливо, спільний кубок з європейськими командами?

 - На сьогоднішній день федерація водного поло відправляє листи до Польщі, Словаччини,Грузії, Туреччини з проханням аби заявити команду наших юніорів віком з 16 до 19 років в один з цих чемпіонатів. Хочемо зберегти хоча б кістяк серед молодих ватерполістів, які у майбутньому стануть основними гравцями збірної України. Є варіанти, що можливо буде спільний кубок з європейськими ватерпольними командами. Будемо домовлятись найближчим часом з європейськими колегами, аби провести спільні змагання. Ватерполістам потрібна ігрова практика, а зараз в нашій країні в умовах воєнного стану це неможливо. Нам вдалось швидко зібрати чоловічу збірну України U-19, яка виступала у кваліфікації до чемпіонату Європи. Зараз готується команда дівчат до фінальної стадії чемпіонату Європи U-19, який пройде в Ізраїлі,а вже в серпні відбудеться чемпіонат світу серед хлопців віком до 16 років, який пройде в Греції. Я сподіваюсь, що ми зуміємо зібрати якомога більше основних гравців і на цих турнірах будуть основні ватерполісти. На сьогодні в нас є велика підтримка європейської ватерпольної родини, усі вони допомагають нам з прийомом та організацією тренувань. Багато країн дають можливість українським ватерполістам безкоштовно проживати і тренуватись. Велика подяка тим, хто підтримує Україну і наших ватерполістів. 

  - Попереду у чоловічої збірної будуть єдині, по суті, змагання, про які офіційно відомо – студентська універсіада у Лодзі, як і де буде готуватись команда?

 - Ми зараз ведемо перемовини, де можна провести двотижневі збори для ватерполістів. Для нас ці змагання є дуже важливі, адже ми зможемо зберегти колектив, а хлопці підтримувати фізичну форму. Хочеться побільше змагань і турнірів для ватерполістів, але реалії зараз зовсім інші. 


 - Олександре Юрійовичу, що б сказали хлопцям ватерполістам, які зараз на передовій боронять нашу країну? - Особисто від мене і від всього керівництва федерації водного поло України хочеться подякувати кожному ватерполісту, який боронить Україну. Низький поклін перед тими, хто оберігає країну від російських окупантів. Хочеться, аби усі хлопці з передової повернулись живі і здорові до своїх родин. Вірю, що ми переможемо російських «орків» і найближчим часом в Криму, Луганській та Донецькій областях буде майоріти синьо-жовтий стяг. А вже після нашої перемоги, я переконаний, ми відбудуємо і збудуємо багато нових басейнів. Водне поло в Україні буде розвиватись швидкими темпами. Наші великі перемоги ще попереду, зараз бажання одне - перемога ЗСУ.